Wzorzec rasy

Wzorzec FCI nr 85 /12.01.2011/GB

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

Pochodzenie: Wielka Brytania

Data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010

Użytkowanie: terier.

Klasyfikacja FCI: grupa 3 teriery sekcja 2 teriery małe Próby pracy nie są wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY:

Mocno zbudowany. Głęboka klatka piersiowa i daleko do tyłu sięgające ostatnie żebra. Grzbiet prosty. Silne przednie kończyny, tylne dobrze umięśnione. Pies w widoczny sposób łączy silę z aktywnością.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:

 Pies mały, pełen wigoru, aktywny, charakteryzujący się wysoką samooceną. czujny, wesoły, odważny, pewny siebie, ale przyjacielski.

GŁOWA:

Długość mózgoczaszki mierzona od guza potylicznego do oczu jest nieznacznie większa od długości kufy. Głowa obrośnięta jest gęstym włosem, trzymana pod kątem prostym lub nieco mniejszym do osi szyi, nie powinna być noszona, nisko do przodu.

Mózgoczaszka:

Czaszka: Lekko wysklepiona. W partii czołowej winna mieć łagodny obrys. Nieznacznie zwęża się od uszu do oczu.

Stop: Wyraźnie zaznaczony, tworzą go wydatne łuki nadoczodołowe i lekkie wgłębienie między oczami.

Trzewioczaszka:

Nos: Czarny, dość duży, nie wystaje zanadto do przodu i mieści się w obrysie kufy.

Kufa: Zwęża się stopniowo od oczu do koniuszka nosa, profil nie jest ani wklęsły ani opadający. Dobrze wypełniona pod oczami. Uzębienie: Szczęki mocne, jednakowej długości. Szerokie, gdyż kły są znacznie rozstawione, co wpływa na charakterystyczny dla rasy szelmowski wyraz. Jak na psa tej wielkości zęby duże. Zgryz nożycowy, to znaczy, że siekacze szczęki przykrywają przy ścisłym kontakcie siekacze żuchwy i są ustawione pionowo. Oczy: Szeroko rozstawione, średniej wielkości, nie powinny być duże i okrągłe, tak ciemne, jak to tylko możliwe. Nad oczami obfite brwi co nadaje psu bystry, inteligentny wyraz . Oczy jasne wysoce niepożądane. 2 Uszy: Małe, pewnie stojące o spiczastych koniuszkach. Osadzone ani zbyt szeroko ani zbyt blisko siebie. Pokryte krótkim i gładkim, aksamitnym w dotyku, naturalnym, a nie strzyżonym. Uszy nie powinny być na końcach porośnięte długim jak frędzle włosem. Szerokie o zaokrąglonych koniuszkach, duże, o grubej chrząstce, a także pokryte obfitą sierścią uszy są wysoce niepożądane. SZYJA: Wystarczająco długa, by unosić w prawidłowy sposób głowę. Silnie umięśniona, stopniowo rozszerza się u nasady i wtapia się w skośnie ułożone łopatki.

TUŁÓW:

Zwarty. Grzbiet: Prosty. Lędźwie: Szerokie i mocne. Klatka piersiowa: Głęboka, żebra dobrze wysklepione w swej górnej części, stają się odrobinę spłaszczone na bokach. Tylne żebra (rzekome) są długie, a odległość między ostatnim z nich a biodrami (słabizna) jest krótka, ale nie tak, aby wpływało to na swobodę ruchu.

OGON:

Długości 13 - 15 cm, porośnięty twardą sierścią, bez frędzli, tak prosty, jak to tylko możliwe, trzymany pionowo do góry, nie może być zakręcony nad grzbietem. Długi ogon jest wadliwy, a w żadnym wypadku nie może być skrócony.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie: Łopatki: skośnie ustawione, szerokie, ściśle przylegające do klatki piersiowej. Staw barkowy jest wyraźnie wysunięty ku przodowi Łokcie: Równolegle do osi tułowia i ustawione tak, by umożliwić swobodny ruch kończyn przednich. Przedramię: Kończyny przednie krótkie i dobrze umięśnione, proste, porośnięte sierścią krótką, szorstką i gęstą. Łapy: kończyn przednich są większe od łap kończyn tylnych. Okrągłe, proporcjonalnej wielkości, mocne o grubych opuszkach. Porasta je twarda, krótka sierść. Pożądane czarne opuszki i pazury. Kończyny tylne: Wygląd ogólny: Zad mocny, dobrze umięśniony i szeroki, kończyny krótkie, umięśnione i suche. Uda: Bardzo mocno umięśnione i nie za szeroko rozstawione. Kolano: Dobrze kątowane. 3 Stawy skokowe: Należycie kątowane i dobrze ustawione pod tułowiem. Gdy pies stoi lub porusza się, pięty znajdują się dość blisko siebie. spionowane lub słabe są wysoce niepożądane. Łapy: kończyn tylnych są mniejsze niż przednich, o grubych opuszkach. Opuszki i pazury powinny być czarne.

CHODY:

Wydajne i swobodne, a kończyny stawiane prosto do przodu. Przy ukośnym ustawieniu łopatek wykrok jest długi. Akcja tyłu swobodna, silna i wąska. Sztywne chody i iksowata postawa są wysoce niepożądane. SKÓRA: Bez oznak problemów skórnych.

SZATA:

Sierść: Dwuwarstwowa. Włos okrywowy ok. 5 cm długości, jest twardy, bez śladu lokowatości. Podszerstek krótki, miękki i gęsty. Wysoce niepożądana sierść luźna, nie dość zwarta. Umaszczenie: białe. WZROST: Wysokość w kłębie: ok. 28 cm.

WADY:

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie psa.

WADY DYSKFALIFIKUJĄCE: - Agresja lub wyraźna lękliwość - Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru powinny być dyskwalifikowane. UWAGA: Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone w worku mosznowym.

Źródło: ZKwP

 

Przydatne linki:

-www.westieinfo.com - baza danych westików, strona i forum.